Close

Rural Works Department

Name Designation Phone(M) e-Mail
Er. Phurpa Tsering Executive Engineer 8974476001 tawangrwd123[at]gmail.com

Administrative set-up:

Executive Engineer, Rural Works Division, Tawang Office has been established in 1999 at Tawang with two Sub-Division Tawang and Lumla, recently Tawang has been bifurcated into Jang and Tawang Sub-Division, Hence Tawang has three Sub-Division Tawang, Lumla & Jang.

Objective of the Department:

Rural Works Division is a major Department of Arunachal Pradesh mainly associated with construction of Rural Link Roads, CC Step, Culvert, RCC Bridges Construction of Building of other department and PMGSY Road for the Rural people of Arunachal Pradesh.

Function/ Activities of the Department:

Rural Work Division, Tawang is comitted to give better road and building with proper planing, design, economical construction with proper specification as per the provisionIRC and Building codes. Quality control in Construction being the top piority of the Department.

Staff Position:

List of Staff under Tawang Division:

Technical Staff

Sl.No. Name Designation Place of Posting
1. Miss Tashi Drema Junior Engineer (P)Lumla
2. Shri Kojam Tara Junior Engineer (P)Tawang
3. Miss Pem Doker SCA
4. Miss Tenzin Wangmu D/Man-III Account Branch
5. Shri Tane Tade D/Man-III Account Branch
6. Shri Yailang Rika Surveyor Tawang

Non-Technical Staff

1. Miss Tashi Tsomu PA PA to EE
2. Sri Tsering Dorjee UDC i/c HA Cum DA
3. Miss Tashi Lhamu UDC Esttablishment
4. Shri Jambey Thapkey LDC Cashier
5. Miss Tsewal Drema LDC Account Branch
6. Miss Pema Yangchin KeeT LDC Issue Despatch
7. Miss Kesang Lhamu LDC Esttablishment
8. Shri Yogendra Subba  Driver Division Office
9. Smti Pem Drema Peon Division Office
10. Shri Dorjee Chowkidar Division Office
11. Smti Yapi Eru Sweeper Division Office
12. Smti Nima Chizom C/Labour Division Office
13. Miss Thutan Lhamu C/Labour Division Office
14. Miss Lobsang Pema C/Labour Division Office
15. Smti Ngurup Drema C/Labour Division Office
16. Shri Ripon Acharjee C/Labour Division Office
17. Shri Pema Tsering (i) C/Driver Division Office
18. Smti Pema Chotten C/Labour Division Office
19. Smti Lham Yangchin C/Labour Division Office
20. Shri Pem Norbu C/Labour Division Office
21. Smti Poonam Deka Scheme Labour Division Office
22. Miss Kesang Chotten Scheme Labour Division Office
23. Miss Tsering Yangchin Scheme Labour Division Office

List of Staff under Sub-Division Tawang:

Technical Staff

1. Shri Marba Nalo Assistant Engineer Sub- Division Tawang
2. Shri Dorjee Nyajung Junior Engineer Lembardung
3. Shri Jambey Lhendup Junior Engineer HQ
4. Smti Lobsang Junior Engineer Khrimu
5. Miss Tashi Lhamu WC/WI Sub- Division
6. Shri Anil Kumar Shukla WC/WI Sub- Division
7. Smti Bitumoni Das WI Esttablishment

Non-Technical Staff

8. Miss Sonam Tsomu LDC Esttablishment
9. Shri Kashiram Talukdar WC/ Painter Sub- Division Office
10. Smti Lham Drema WC/Mazdoor Sub- Division Office
11. Smti Thuten Yangzom WC/Mazdoor Sub- Division Office
12. Miss Yashi Chotten WC/Mazdoor Sub- Division Office
13. Smti Jambey Drema Ferror Printer Sub- Division Office
14. Shri Thinley Dorjee Driver Sub- Division Office
15. Shri Karma Tashi Tractor Handyman Sub- Division Office
16. Shri Thuptan Tashi Tractor Handyman Sub- Division Office
17. Shri Brijlal Yadav W/C Sub- Division Office
18. Shri Dondup Namgey C/Labour Sub- Division Office
19. Shri Pema Tsering (ii) C/Labour Sub- Division Office
20. Smti Namgey Lhamu C/Labour Sub- Division Office
21. Miss Tsering Tsomu C/Labour Sub- Division Office
22. Shri Choikong C/Labour Sub- Division Office
23. Shri Jimey Gyatso C/Labour Sub- Division Office
24. Miss Pema Wangmu C/Labour Sub- Division Office
25. Shri Laxman Tamang C/Labour Sub- Division Office
26. Smti  Nima Lhamu C/Labour Sub- Division Office
27. Shri Tsangpa C/Labour Sub- Division Office
28. Miss Tsering Drema C/Labour Sub- Division Office
29. Miss Thapkey Tsomu C/Labour Sub- Division Office
31. Shri Ripok Nalo Scheme Labour Sub- Division Office
33. Smti Dawa Lhamu Scheme Labour Sub- Division Office
34. Smti Keasng Scheme Labour Sub- Division Office
35. Shri Lobsang Tenzing Scheme Labour Sub- Division Office
36. Smti Sonam Tsomu Scheme Labour Sub- Division Office
37. Smti Koncho Drema Scheme Labour Sub- Division Office
38. Smti Zomba Scheme Labour Sub- Division Office
39. Shri Dawa Tsering Scheme Labour Sub- Division Office
40. Smti Sonam Lhmau Scheme Labour Sub- Division Office
41. Smti Tashi Drema Scheme Labour Sub- Division Office

List of Staff under Sub-Division Lumla:

Technical Staff

1. Sri Maglom Nachi Assistant Engineer Sub- Division Tawang
2. Shri U.N.Mishra Junior Engineer Dudunghar
3. Shri S.N Singh Junior Engineer Lumla
4. Shri Kago Gyati Junior Engineer Lumla (HQ)
5. Miss Thinley Yuton Junior Engineer Lumla
6. Shri Thuptan Tsering Junior Engineer Zemithang
7. Shri Binoy Bhushan Das Surveyor Lumla

Non-Technical Staff

8. Miss Koncho Chomu UDC Esttablishment
9. Shri Nima Tashi LDC scheme
10. shri Lobsang Wangchuk LDC Esttablishment
11. Miss Pema Yangzom LDC Issue Despatch
12. Shri Tsering Topgey WC/Mazdoor Sub- Division Office
13. Shri Chandang Sherap Chainman Sub- Division Office
14. Shri Dawa Leiki Chainman Sub- Division Office
15. Smti Nima Chotton WC/Mazdoor Sub- Division Office
16. Miss Jambey Chomu WC/Mazdoor Sub- Division Office
17. Smti Pema Wangmu WC/Mazdoor Sub- Division Office
18. Shri Tashi Norbu Driver Sub- Division Office
19. Shri Genden Norbu Driver Sub- Division Office
20. Shri Pasang Tashi Serkong Driver Sub- Division Office
21. Shri Pema Tsering Driver Sub- Division Office
22. Shri Pema Rinchin WC/ Roller Operator Sub- Division Office
23. Shri Tenzin Wangdi Peon Sub- Division Office
24. Miss Pema Peon Sub- Division Office
25. Miss   Pema Norzom Peon Sub- Division Office
26. Miss Chorten Pema Peon Sub- Division Office
27. Shri Jambey Sonam Chowkidar Sub- Division Office
28. Shri Karsang B/Handyman Sub- Division Office
29. Smti Chimey Peon Sub- Division Office
30. Smti Chorten Drema C/Labour Sub- Division Office
31. Smti Pema Chotten C/Labour Sub- Division Office
32. Smti Tashi Pema C/Labour Sub- Division Office
33. Shri Vikram Hede C/Labour Sub- Division Office
34. Miss Dawa Drema C/Labour Sub- Division Office
35. Smti Chega Chottron C/Labour Sub- Division Office
36. Shri Karan Chandu Sheme Labour Sub- Division Office
37. Shri Sang Wangchu Sheme Labour Sub- Division Office
38. Shri Sonam Topgey Sheme Labour Sub- Division Office

List of Staff under Sub-Division Jang:

Technical Staff

1. Shri Tami Hokom Assistant Engineer Sub- Division Jang
2. Sri Kuma Welly Junior Engineer JE, Thigbu
3. Smti Sonam Drema Junior Engineer JE, Mukto
4. Shri Nima Tsering Junior Engineer JE, Lhou
5. Shri Tenzin Tsering Mijiji Junior Engineer HQ, Jang & Bonghar
6. Miss Tanzin Choten Surveyor Sub- Division

Non-Technical Staff

7. Smti Pasang Pema UDC Esttablishment
8. Miss Nawang Drema LDC Scheme
9. Miss Tsangpa Drema LDC Issue Despatch
10. Smti Nima Wangmu WC/Mazdoor Sub- Division Office
11. Miss Tashi WC/Mazdoor Sub- Division Office
12. Shri Gunaram Koch WC/ Mate Sub- Division Office
13. Smti Karma Chozom Welder Engine  Helper Sub- Division Office
14. Miss Mindu Lhamu Peon Sub- Division Office
15. Shri Jambey Tashi Chowkidar Sub- Division Office
18. Smti Pema Drema C/Labour Sub- Division Office
19. Smti Lobsang Wangmu C/Labour Sub- Division Office
20. Smti Nima Chotton C/Labour Sub- Division Office
21. Miss Tenzin C/Labour Sub- Division Office
22. Smti Karmu C/Labour Sub- Division Office
23. Shri Nima Tsering Scheme/Labour Sub- Division Office
24. Shri Tsering Norbu Scheme/Labour Sub- Division Office
25. Shri Tashi Gombu Scheme/Labour Sub- Division Office